STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

pieluchy wielorazowe
Dzieci

Pieluchy – jakie wybrać?

Kompletowanie wyprawki dla młodych rodziców to ogromne wyzwanie. Jest tyle produktów, sprzecznych informacji i rodzajów środków do pielęgnacji, wózków i innych. Dochodzą do tego pieluchy wielorazowe, czyli podstawowy produkt, który można nabyć w kilku wersjach. Z tego względu warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.

Pieluchy wielorazowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Pieluchy wielorazowe to zdecydowanie lepszy wybór niż modele jednorazowe szczególnie ze względu na korzystniejszą cenę. Samodzielne pranie jest bardziej ekologiczne i nie przyczynia się do zaśmiecenia naszej planety. Pieluchy wielorazowe kupuje się raz i służą przez lata, aż do momentu, kiedy dziecko jest gotowe do odpieluchowania. Z kolei pampersy nabywa się bezustannie, a jedna paczka starcza tylko na kilka dni. W pierwszych tygodniach życia noworodek załatwia się nawet 10 razy na dobę. Pieluchy wielorazowe są wtedy szczególnie przydatne. Wystarczy nastawić pranie na wysoką temperaturę i po kilku godzinach są gotowe do ponownego użycia.

Pieluchy wielorazowe to lepszy wybór ze względu na bezustannie pogarszający się stan naszej planety. Eko rodzice nie używają jednorazowych pampersów, które niestety są bombą ekologiczną. Kiedy wziąć pod uwagę statystyki dowiemy się, że tylko w Europie każdego roku wyrzuca się około 20 miliardów zużytych pieluch.

Pieluchy wielorazowe pozwalają uniknąć uczuleń, wysypek oraz odparzeń, gdyż powstają z naturalnych materiałów i umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza. Tradycyjne pieluchy zapewniają dziecku wygodę, gdyż są delikatne i miękkie, a do tego doskonale dopasowują się do ciała malucha, gdyż pod żadnym względem nie ograniczają swobody ruchów. Dzieci szybciej zaczynają rozpoznawać swoje potrzeby fizjologiczne i załatwiać się do nocników. Dodatkowo pieluchy mają różnorodne zastosowanie. Służą jako kocyk, ręcznik, myjka czy otulacz do snu.

Jakie są rodzaje pieluch?

Pieluchy wielorazowe tetrowe to najbardziej popularna grupa, która zwraca uwagę korzystną ceną. W związku z regularnym praniem zużywają się po kilku miesiącach, ale kiedy do kosztu pieluch dodać energią zużytą na pranie oraz wodę, każdego miesiąca można zaoszczędzić około 100 zł w porównaniu do pampersów jednorazowych. Tetra jest naturalnym i przewiewnym materiałem, co sprawia, że rodzice zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu podbrzusza oraz uczuleń. Z kolei u starszych pociech można uniknąć deformacji nóżek. Pieluchy tetrowe pierze się i suszy w wysokiej temperaturze i trzeba to robić codziennie. Wymagają też regularnej zmiany, gdyż po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, materiał robi się mokry i przylega do skóry, co wywołuje dyskomfort i uczucie zimna. Co również grozi odparzeniem.

Pieluchy wielorazowe flanelowe są grubsze od modeli wykonanych z tetry, co daje gwarancję większej chłonności i wygody dla malucha. Ten model świetnie sprawdza się jako podkład do wózka czy łóżeczka – jest miły w dotyku i chłonny.

Pieluchy bambusowe powstają z wiskozy bambusowej albo z bawełny wzbogaconej w przędzę bambusową. Obie propozycje wykazują cechy antybakteryjne, są bardzo miłe w dotyku i przyjazne dla środowiska, a do tego poleca się je dla wrażliwej skóry dziecka, gdyż nie wywołują reakcji alergicznych i uczuleń. Pieluchy bambusowe świetnie chłoną wilgoć, nie niszczą się pod wpływem częstego prania oraz szybko schną. Sprawdzają się także do otulania maluchów przed snem, wycierania ciała po kąpieli i przykrycia w trakcie snu.

Pieluchy wielorazowe są używane przez coraz więcej świadomych mam, ale dobór odpowiedniego modelu jest uwarunkowany indywidualnymi preferencjami oraz potrzebami pociechy.