STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Toaleta dla niepełnosprawnych
Dom

Nowoczesne pociągi – co jeździ po polskich torach

Podróż pociągiem nadal wielu nie kojarzy się najlepiej. I nic dziwnego. Najczęściej możemy spotkać stare składy, którym daleko do obecnie uznawanych standardów. Wąskie przejścia, niewygodne fotele i okropny hałas powoli jednak odchodzą w niepamięć. Co w zamian?

Rozkładane fotele zapewnią komfort nawet podczas snu

W starych składach pociągowych fotele były niewygodne, a na rozłożenie tych w pierwszej klasie było zdecydowanie za mało miejsca. Obecnie fotele mogą zapewnić komfort nawet podczas wielogodzinnych podróży. Ich konstrukcja oparta jest na piance wysokiej jakości, dzięki czemu długo zachowuj swój pierwotny kształt, a obicie jest bardzo przyjemne dla ciała. W wielu wagonach można wykupić miejsca z opcją rozłożenia foteli. W części składów w podłokietnikach, pod fotelem, lub rzadziej w fotela z przodu umieszczone są kontakty, oraz miejsca na kubki, czy wysuwane stoliczki. Wygodę podróży znacznie podnosi też klimatyzacją i lepsze wygłuszenie wnętrza całego wagonu.

Toaleta dla niepełnosprawnych to już standard

W nowych składach nawet tanich linii kolejowych toaleta dla niepełnosprawnych to już nic nadzwyczajnego. Zwykle nie jest to pomieszczenie specjalnie wydzielone, ale po prostu toaleta dostępna dla wszystkich, przystosowana do wymogów osób niepełnosprawnych. Jak warunki do jakich przyzwyczaili nas przewoźnicy, większość z nich jest zaskakująco dobrze przemyślana. Poza oczywistymi udogodnieniami, takimi jak barierki przy toalecie, czy odpowiednia ilość miejsca dla wózka inwalidzkiego, możemy liczyć na wiele innych, ułatwiających życie rozwiązań. Toaleta dla niepełnosprawnych została wyposażona w przesuwne i dotykowo otwierane drzwi. Dzięki temu nawet osoba ze znacznymi ograniczeniami ruchu może z niej swobodnie skorzystać, zamiast w poruszającym się pociągu myśleć o tym, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo musząc otworzyć i zamknąć samodzielnie drzwi, do czego przy wersji skrzydłowej potrzebne jest choćby przesunięcie wózka do tyłu lub w bok.

Prąd i wifi na wyciągnięcie ręki

Gniazdka prądowe są już dostępne w większości wagonów, ale najczęściej jedno przypada na kilka foteli, a nawet cały przydział. Przy obecnym poziomie informatyzacji i wszechobecnej elektronice to zdecydowanie za mało. W najlepszych wagonach do każdego fotela przypisane jest gniazdko, a czasem nawet najpopularniejsze wejścia usb, itp. dzięki czemu nie musimy podłączać swojej ładowarki, a potrzebujemy jedynie kabla. W wielu pociągach jest też stały dostęp do sieci internetowej, co znacznie ułatwia pracę, czy naukę podczas podróży.