Hobby

Motywacja w sporcie – niezbędnik, czy jednak da się bez niej obyć?

W parze z psychologią sportu idzie motywacja w sporcie, o której mowa już od dawna. Na ile jest ona ważna i jak ją utrzymywać, żeby była zdrowa i pomagała zawodnikom w osiągnięciu sukcesu?

Motywacja w sporcie jako jeden z najważniejszych czynników

Choć tytuł może sugerować, że bez motywacji da się obyć, odpowiedź będzie przecząca. Bez motywacji nie da się obyć i jest ona bardzo ważna w uprawianiu sportu. Wiadomo oczywiście, że motywacja jest istotna nie tylko w dziedzinie sportu, ale warto podkreślić, że bez motywacji, trudno jest osiągać sukcesy w sporcie. Wynika to z tego, że sportowiec, mając motywację, chce się szkolić i zdobywać coraz to wyższe miejsca. Motywacja w sporcie jest napędem do działania i gdyby nie ona, trudno cokolwiek osiągnąć. Oczywiście, ważne jest, by motywacja nie była chwilowa.

Szkolenia motywacyjne dla sportowców?

Czy szkolenia motywacyjne pomogą sportowcom w osiągnięciu celu? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie; uczęszczanie na wykłady i szkolenia motywacyjne z pewnością pomogą w pierwszym etapie uprawiania sportu, kiedy jest się dopiero początkującym sportowcem, ale później, kiedy chce się coś osiągnąć, trzeba znaleźć w sobie wewnętrzną motywację, która sprawi, że będziemy napędzani do dalszych treningów i pracy nad sobą. Szkolenia motywacyjne mają to do siebie, że sprawiają, że z człowieka szybko schodzi motywacja, a to nie jest najlepsze rozwiązanie w przypadku sportowca.

Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna

Aby osiągnąć sukces, warto popracować nad dwoma rodzajami motywacji: zewnętrzną i wewnętrzną. Zewnętrzna motywacja to taka, która pochodzi z zewnątrz, czyli np. medale bądź wycinki z gazet dotyczące osoby sportowca, wewnętrzna zaś to taka motywacja, która związana jest ściśle z naszymi przekonaniami i pragnieniami. Jeśli połączymy te dwie motywacje, łatwiej będzie nam utrzymywać motywację do samego końca i nie będziemy się zniechęcać, pomimo trudności, jakie napotkamy na swojej drodze. Warto także celebrować małe sukcesy, sprawiające, że czujemy się docenieni i bardziej zmotywowani, ponieważ, jak to się mówi, apetyt rośnie w miarę jedzenia.