STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Hobby

Stylizacja metodą shabby chic

Shabby Chic został zapoczątkowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jego kolebką jest Wielka Brytania. Ten styl urządzania wnętrz wykorzystuje stare lub celowo postarzane meble. W stylu tym efekt postarzenia wykonuje się nakładając w odpowiedniej kolejności, różne kolory farby.

Efekt ten nie jest trudny do wykonania. Najlepszą farbą do tego celu jest farba kredowa. Doskonale przylega do malowanych powierzchni, ale przed zabezpieczeniem jej za pomocą lakieru lub wosku, daje się łatwo przetrzeć.

Na początek przygotowujemy mebel. Dzięki dobrej przyczepności nie musimy nawet usuwać starej powłoki malarskiej, jeśli ta dobrze się trzyma. Element musi być przede wszystkim dobrze umyty oraz odtłuszczony. Następnie malujemy mebel ciemniejszym kolorem. Przede wszystkim musimy się skupić na elementach, które potem będą przecierane. Po wyschnięciu pierwszej warstwy całość pokrywamy kolejnym kolorem. Warstw i kolorów może być kilka. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i efektu, jaki chcemy uzyskać. Po wyschnięciu, za pomocą drobnego papieru ściernego, o gradacji 200-250 usuwamy farbę z fragmentów mebla. Najlepiej zrobić to w miejscach, które w naturalny sposób zużywają się najszybciej, czyli na rantach, w okolicy uchwytów lub na cokole.

Po uzyskaniu odpowiedniego efektu farbę kredową trzeba koniecznie zabezpieczyć lakierem do farb kredowych lub woskiem.