STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Moda Różności

Eko-dzianina – jak wybierać ubrania z dzianiny przyjazne dla środowiska?

Współcześni konsumenci są coraz bardziej świadomi. Zwracamy uwagę na to, co nabywamy, ograniczamy także ilości. Coraz więcej osób wie, jak istotne jest dbanie o środowisko. Producent dzianin, który oferuje dobrej jakości materiały, także powinien o tym pamiętać, gdyż ubrania są wtedy trwalsze i lepiej się prezentują.

Ubrania przyjazne dla środowiska — jak wybierać?

Mając świadomość, jak ważne jest dbanie o środowisko, wybór ubrań również nie powinien być przypadkowy. Mowa tutaj zarówno o materiałach wykorzystywanych do produkcji, jak i miejscu, w którym są uszyte. Mogłoby się wydawać, że naturalne materiały są najlepszym wyborem, jednak nie zawsze tak jest, a producent dzianin może to potwierdzić.

Bawełna to absolutny numer jeden, jeśli chodzi o naturalne surowce. Jest bardzo przyjemna w dotyku i wytrzymała, chociaż nie do końca ekologiczna, gdyż w procesach produkcji korzysta się ze środków chemicznych wykazujących niekorzystny wpływ na środowisko. Pragnąc wybrać ekologiczne materiały, należy zdecydować się na bawełnę z certyfikatem Fairtrade.

Len jest wykorzystywany przez ludzi najdłużej, gdyż gwarantuje przewiewność i trwałość, a z kolei proces produkcji nie wymaga dużej ilości wody (porównując z bawełną). Len na pewno zostaje zakwalifikowana jako materiały ekologiczne.

Z kolei jedwab powstający z włókien jedwabników to materiał pochodzenia zwierzęcego. Przyjemny w dotyku, powstający w długim i skomplikowanym procesie mimo wszystko jest naturalny i ekologiczny.

Wełna jest biodegradowalna i ekologiczna, chociaż po poddaniu materiału obróbce chemicznej pozostają ślady w środowisku, stąd warto wybierać materiały w pierwotnej formie.

Producent dzianin może wykorzystać także materiał z recyklingu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ubrania uszyte z recyklingu można znaleźć zarówno w sieciówkach, jak i sklepach popularnych producentów. Do produkcji służą stare ubrania, plastikowe odpady, które otrzymują nowe życie i są dobre dla środowiska, dla przyszłych pokoleń i nas samych.