Dom

Jak zorganizować pokój dla dziecka?

Pokój dla dziecka powinien być zarówno praktyczny, bezpieczny,  jak i pełnić funkcję magicznego miejsca, w którym najmłodsi poczują się jak w zaczarowanej krainie lub najprawdziwszym parku rozrywki. Podczas aranżacji warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły, aby dziecko było w stanie swobodnie w nim funkcjonować oraz w łatwy sposób zachować porządek. Przydatne mogą być takir rzeczy jak szafka na zabawki, czy też prześcieradło z gumką.

Co powinno się tam znaleźć?

W pokoju dziecka panują zupełnie inne prawa niż wnętrza osób dorosłych. To w nich ma ono rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność oraz motywować się do działania. Taki pokój powinien kojarzyć się z bezpieczeństwem, świetną zabawą i przygodą. Co powinno się znaleźć w pokoju dla dziecka?

Podczas projektowania pokoju dla dziecka rodzic nie powinien kierować się swoim gustem i przyzwyczajeniami. Warto zapytać dziecko, jak wyobraża sobie swój wymarzony pokój. Wspólny wybór dekoracji takich jak np. doniczka, pościel czy ramka do zdjęć może spowodować, iż dziecko będzie jeszcze chętniej przebywało w swoim pokoju.

Pokój dziecka nie powinien być urządzony pod linijkę, ponieważ dzieci uwielbiają tworzyć z mebli, pudeł na zabawki i poduch własne konstrukcje: pieczary, zamki, namioty.

Postawienie na meble, które posiadają wiele schowków, drabinek, skosów sprawia, iż pokój staje się doskonałym miejscem do zabawy.

Nastrojowe oświetlenie – w związku z faktem, iż wiele dzieci boi się ciemności, dobrym rozwiązaniem jest zakup lampki z funkcją regulacji natężenia, którą można zostawić włączoną na całą noc.

Każdy pokój dziecięcy powinien zawierać w sobie takie elementy jak: kącik do nauki, wypoczynku, zabawy oraz przechowywania ubrań.

Dzieci są bardzo ciekawe dosłownie wszystkiego. Z tego powodu, w ich pokoju należy zamontować specjalne zaślepki do gniazdek elektrycznych. W trosce o bezpieczeństwo malucha, warto postawić na meble o zaokrąglonych kantach, a szafki i witrynki przymocować do ścian, żeby się nie przewróciły, kiedy dziecko będzie się po nich wspinać.

Jakie łóżko dla dziecka wybrać?

Łóżko dla dziecka powinno być wygodne i jednocześnie wytrzymałe. Oprócz spania w nim, dzieci lubią po nim skakać oraz wykonywać wszelkiego rodzaju przewroty. Ponadto chcąc uczynić z niego przyjemny kącik dla malucha warto zadbać o prześcieradło z gumką, które pozwoli zachować ład i porządek oraz pościel z ulubionymi bohaterami z bajki.