STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Dom

Jak pomóc rodzicom na starość?

Starzenie się jest nieuchronnym etapem w naszym życiu. Często potrzebujemy wtedy pomocy ze strony najbliższych. Sami również udzielamy wsparcia w trudniejszych chwilach naszym starszym rodzicom. Co zrobić, aby przeszli przez okres starości radośnie i z poczuciem bezpieczeństwa oraz troski?

 

Co będzie niezbędne w ich mieszkaniu?

W mieszkaniu osób starszych można zastosować bardzo wiele udogodnień, które pozwolą im w pełni komfortowo funkcjonować oraz cieszyć się życiem. Różnorodne rozwiązania możemy wykorzystać właściwie w każdym pomieszczeniu. W kuchni ważne jest, aby blaty znajdowały się na takiej wysokości, która umożliwi rodzicom korzystanie z nich na siedząco. Osoby starsze bowiem szybciej się męczą, również długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej podczas przygotowywania posiłków. Równie ważne są udogodnienia w sypialni. Warto pomyśleć nad specjalnym łóżkiem, które będzie wyposażone w możliwość regulowania zagłówka. Starajmy się, aby kanapy czy fotele nie miały zbyt miękkich siedzisk, w które wręcz się „wpada”. Będą one utrudniały seniorom podniesienie się z nich. Najwięcej udogodnień potrzebnych jest zdecydowanie w łazience. W tym miejscu najczęściej dochodzi do wypadków, przede wszystkim ze względu na śliskie podłoże. Warto więc dostosować łazienkę w taki sposób, aby zapewnić naszym starszym rodzicom poczucie bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem będzie wanna otwierana. Jest ona wyposażona w specjalne drzwi, które ułatwiają wyjście z niej osobom, które mają obniżoną sprawność ruchową. Wanna otwierana jest więc idealnym udogodnieniem dla seniorów, ale także osób niepełnosprawnych. Dzięki niej minimalizujemy ryzyko upadku podczas kąpieli. Wanna otwierana może być wyposażona także w specjalne siedzisko. Obok warto zamontować uchwyty, które ułatwią podnoszenie się.

 

Jak uzmysłowić to rodzicom?

Aby uświadomić rodzicom, że potrzebują dostosowania swojego mieszkania do ich wieku, warto przeprowadzić z nimi delikatną rozmowę. Zasugerujmy, że martwimy się o ich bezpieczeństwo i chcemy być spokojni, że nic złego im się nie stanie. Zaoferujmy pomoc w zamontowaniu udogodnień dla osób starszych. Na pewno docenią troskę oraz dbałość o ich zdrowie ze strony swoich dzieci.