Dom Lifestyle Różności

Sypialnia w salonie – jak ją urządzić?

Nie w każdym mieszkaniu jest możliwość urządzić osobną sypialnię. Bardzo często salon jest miejscem wielofunkcyjnym- jest pokojem dziennym, bawialnią dla dzieci oraz sypialnią. Rozkładane kanapy to najprostsze rozwiązanie, lecz na szczęście nie jest to jedyna opcja, aby mieć własną sypialnię.

Jak w szybki sposób zamienić salon w sypialnię?

Zamiana salonu w sypialnię jest zazwyczaj konieczna, gdy dorastają dzieci i pojawia się potrzeba zwolnienia pokoju dla jednego z nich. Z pewnością trudno jest rozstać się z wygodnym łóżkiem sypialnianym, lecz są sposoby na to, by w dalszym ciągu cieszyć się wygodnym miejscem do spania. Oczywiście rozkładana kanapa jest najłatwiejszym sposobem, aby w szybki sposób salon stał się sypialnią. Jednak nie zawsze kanapa po rozłożeniu jest tak samo wygodna jak materac łóżka, dlatego wybierając kanapę warto się na niej położyć i sprawdzić, czy jest wygodna. Ważne jest także, aby rozkładanie kanapy nie trwało zbyt długo oraz nie wymagało dużego wysiłku. W przeciwnym razie poranne ścielenie łóżka stanie się codzienną udręką. Warto zainwestować w specjalny klin do materacy, który niweluje łączenie dwóch materacy.

Łóżko za parawanem lub szklaną ścianą.

Niestety żadna, nawet najwygodniejsza kanapa z funkcją spania nie zastąpi tradycyjnego łóżka sypialnianego. Można temu zaradzić urządzając sypialnię w salonie. W dużym salonie można wyodrębnić niewielką przestrzeń, aby postawić tradycyjne łóżko sypialniane. Może się ono znaleźć za parawanem, zasłoną, szklaną ścianą lub drzwiami przesuwnymi. Są to nie tylko rozwiązania funkcjonalne, ale także sprawia, że wnętrze staje się ciekawe. Gdy w salonie brakuje miejsca do przechowywania, ścianką działową pomiędzy sypialnią a salonem może stać się wysoki regał na książki i inne rzeczy. Najlepiej, by był on wysoki, nawet do sufitu, a od strony sypialnianej można zamontować duże lustro, które optycznie powiększy tę część pokoju.

Ciekawym rozwiązaniem jest również łóżko schowane w szafie. Dzięki temu nie zajmuje miejsca w salonie, ponieważ jest rozkładane dopiero przed snem. Jeżeli jest możliwość, można zaaranżować sypialnię na antresoli. Takie rozwiązanie jest najczęściej możliwe, gdy mamy do dyspozycji poddasze lub wysoki pokój w starej kamienicy. Koncepcji na zaaranżowanie sypialni w salonie jest wiele i trzeba dopasować najlepszą w zależności od rozmiaru salonu. Duże znaczenie ma również wygląd łóżka- starannie pościelone łóżko oraz dobra jakość pościeli, zachęca, by położyć się do łóżka.

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Czyli, jak wybrać prześcieradło i pościel?

Dobrej jakości pościel i prześcieradło powinny być zarówno ciepłe, jak i przewiewne. Zimą najlepsza będzie pościel z jedwabiu lub flaneli, ponieważ te materiały dają ciepło. Latem bardziej sprawdzi się pościel bawełniana lub z kory. Wybierając prześcieradło również należy kierować się jakością materiału i wykonania. Prześcieradło z jerseyu z gumką będzie idealne na tradycyjny materac, a nie zawsze będzie odpowiednie do rozkładanej kanapy. Wtedy lepsze będzie prześcieradło bez gumki. Duży wpływ na jakość snu mają również poduszki i kołdra, które powinny być wygodne i przewiewne, a alergicy powinni spać na poduszkach z wypełnieniem poliestrowym, które można łatwo wyprać. Gdy sypialnia znajduje się na widoku, czyli w przypadku, gdy nie ma drzwi lub pomiędzy salonem i sypialnią znajduje się jedynie szklana ścianka, oprócz ładnej pościeli będzie potrzebna ozdobna narzuta na łóżko. Kącik sypialniany powinien być przytulnie urządzony, by móc się w nim zrelaksować i porządnie wyspać.