STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Zdrowie

Sposoby na kłopoty z oddychaniem podczas snu

Chrapanie to męczący i niekiedy niebezpieczny problem współczesnego człowieka. Jeśli odgłos brzmi dysonansowo dla chorego i domowników, o tyle bezdech, czyli chwile zatrzymania oddechu są już dużo bardziej alarmujące.

Nie ma różnic między płciami – panie i panowie są w tym samym stopniu narażeni na bezdech senny leczenie więc dotyczy obu grup. Kłopot zaczyna się nocą, ale w dzień przynosi rezultaty w postaci lęków i depresji, poczucia senności oraz kłopotów z pamięcią i koncentracją. Cukrzyca, udar, zgon w czasie snu – to najczarniejszy efekt przebiegu schorzenia, jakim jest bezdech senny, leczenie jest w tym przypadku koniecznością.

Powodami bezdechu są niekoniecznie takie stany, które zależą tylko i wyłącznie od postępowania chorego. Choroba postępuje przez takie defekty, jak krzywa przegroda nosowa i zwiotczenie mięśni podniebienia, ale może to być także styl życia pacjenta – otyłość, palenie papierosów i picie alkoholu. Jak przebiega leczenie bezdechu sennego?

Wątpliwości rozwieje dokładna diagnoza bezdechu. Należy postawić na taki plan działań specjalistyczne badania i pomiary oddychania w dłuższym czasie. Do leczenia stosuje się aparat CPAP, inaczej „proteza tlenowa”. Urządzenie działa na zasadzie wytwarzania dodatkowego ciśnienia w drogach oddechowych. Jeśli przyczyną jest skrzywienie przegrody nosowej, wykonuje się operację.

Mamy także do czynienia z powodzią środków farmaceutycznych na chrapanie, lecz specjaliści radzą wstrzemięźliwość w używaniu, gdyż nie udowodniono ich skuteczności klinicznej, ponadto niektóre z nich mogą szkodzić zdrowiu. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, lekarze radzą – nie ma nic lepszego jak ruch i ograniczenie spożycia szkodliwych dla zdrowia substancji.