STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Co więc wybrać, aby uzyskać idealny efekt?
Dom

Papa termozgrzewalna czy gont bitumiczny – co będzie dla Ciebie lepsze?

Pokrywasz dach i nie wiesz, jakiego materiału użyć? Aby dokonać dobrego zakupu, musisz zdobyć konkretną wiedzę o produktach, które zamierzasz kupić. Wiele zależy od tego, jakich efektów oczekujesz i jaki masz rodzaj dachu.

Papa termozgrzewalna – co to takiego?

Papa termozgrzewalna różni się znacznie od swojej poprzedniczki. Ma osnowę (najczęściej włókno szklane lub poliester), a nie tekturowy rdzeń pokryty asfaltem i nie robi się spojeń podczas jej kładzenia. Doskonale izoluje, jest odporna na rozciąganie i charakteryzuje się elastycznością. Warstwa bitumu pokrywająca osnowę ma za zadanie chronić papę przed przesianiem i zawilgoceniem. Możesz wybrać produkt uzdatniony polimerami, które zwiększają odporność i wzmacniają właściwości izolacyjne.

Papa termozgrzewalna jest odporna na działanie promieni UV i ma zabezpieczenie przed ogniem. Jest w miarę lekka, dlatego najlepiej pokrywać nią dachy o niedużej powierzchni. Łatwo się ja montuje i nie ma potrzeby konserwacji co parę lat. Musisz jedynie zapewnić odpowiednią wentylację dachu, ponieważ przy takim pokryciu jest o niezwykle istotne.

Kiedy wybrać gont bitumiczny?

Gont bitumiczny to bardzo nowoczesne i trwałe pokrycie dachowe. Położony na dachu wygląda bardzo atrakcyjnie, dlatego wybierają go osoby, które zwracają uwagę na kwestię wizualną. Wykazuje też bardzo dobrą akustykę, dlatego nie musisz się martwić o zakłóceniu spokoju podczas burzy czy wiatru.

Warto podkreślić, że gont bitumiczny ni nagrzewa się tak jak blachodachówka, dlatego możesz mieć pewność lepszego komfortu termicznego nawet podczas dużych upałów. Oprócz tego gont nie rdzewieje i łatwo się go montuje. Dzięki skręconym, ocynkowanym elektrolitycznie gwoździom tego typu pokrycie dachowe, które przykrywają miejsca mocowania gontu, dach jest wodoszczelny. Bazaltowa, chropowata powierzchnia zapewnia bezpieczeństwo przed osypywaniem się płatków śniegu w dużej ilości.

Co więc wybrać, aby uzyskać idealny efekt?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ te dwa pokrycia dachowe mają swoje zalet i wady. Papa termozgrzewalna jest bardziej wytrzymała, ale nie przepuszcza pary wodnej. Natomiast gont dostępny jest szerokiej gamie kolorystycznej, ma różne wzory i jeszcze łatwiej go ułożyć na dachu.