STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Smoczek kauczukowy czy silikonowy
Różności

Smoczek kauczukowy czy silikonowy

Każdy rodzic w pewnym momencie staje przed trudną decyzją, dotyczącą wyboru smoczka. Aby określić to, który rodzaj w danym przypadku sprawców się lepiej, zaleca się zapoznać z zaletami i wadami kauczukowych i silikonowych modeli. Cechą widoczną na pierwszy rzut oka, która je rozróżnia, jest ich barwa — jedne są koloru żółtego, drogie natomiast przezroczystego. Jakie są jeszcze inne różnice między tymi materiałami?

Kauczuk zwany również lateksem

Lateks to mieszanina naturalnego kauczuku, cukrów i białek żywicy oraz minerałów. Jego głównym składnikiem jest mleczko lateksowe, które pochodzi z kilkuletnich krzewów i drzew kauczukoidalnych, jak np. drzewa hevea. Smoczek Bibs to doskonały przykład cieszącego się sporą popularnością smoczka, który został wykonany właśnie z kauczuku. Tego rodzaju produkty są miękkie oraz elastyczne. To świetny wybór dla wcześniaków oraz dzieci posiadającym niskie napięcie mięśniowe, które nie mają siły ssać. Użytkowanie smoczka kauczukowego nie wymaga tak dużego wysiłku, jaki jest niezbędny w przypadku smoczka silikonowego. Tym, co wyróżnia modele kauczukowe, jest charakterystyczny smak i zapach — co może dziecku znacząco przeszkadzać. W dodatku pochłania on inne zapachy. Smoczek kauczukowy zawiera białka, przez co może przyczynić się do powstania silnych reakcji alergicznych. Ponadto jest on mniej trwały i bardziej podatny na uszkodzenia oraz zniekształcenia w trakcie ssania w porównaniu do silikonowych smoczków. Co więcej, jest on mniej odporny na wypadanie i sterylizację. Wszystko powyższe wiąże się z tym, że smoczki kauczukowe należy zdecydowanie częściej wymieniać niż silikonowe.

Smoczki silikonowe — ogólna charakterystyka

Silikon jest tworzywem syntetycznym, które skalda się z makrocząsteczek atomów tlenu i krzemu. Poprzez takie połączenie jest on wytrzymały i bardzo trwały. To tworzywo cechuje się tym, że jest bezbarwne oraz nie ma zapachu ani smaku. Co więcej, jest twardszy niż lateks, przez co właściwie motywuje maluszka do aktywnego ssania. Użytkowanie silikonowego smoczka wymaga sporego wysiłku, przez co dziecko trenuje mięśnie jamy ustnej. Większy wysiłek wkładany w ssanie powoduje stymulację rozwoju aparatu mowy. Co więcej, jest on żywotny, bardzo trwały, odporny na sterylizację i wykazanie. Łatwiej go utrzymać w czystości niż a przypadku modeli wykonanych z kauczuku. Po dłuższym czasie stosowania ma nadal gładką powierzchnię — to cecha, która kauczuk nie może się pochwalić. Niestety wcześniaki oraz niektóre noworodki, które nie mają siły ssania, nie skorzystają z zalet smoczka silikonowego — w tych przypadkach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kauczuk.

Smoczek kauczukowy czy silikonowy — jaki wybrać?

W sytuacji, w której maluszek ma problemu ze ssaniem, nie potrafi włożyć odpowiednio dużego wysiłku w proces ssania, najlepiej będzie zaproponować mu modele kauczukowe. Po okresowej stymulacji tego typu smoczkiem warto spróbować przejść na wariant silikonowy. U zdrowych, prawidłowo rozwijających się niemowląt, które nie mają problemów z napięciem mięśniowym, zaleca się od razu rozpocząć przygodę ze smoczkiem wykonanym z silikonu.