STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

laweczka do wanny
Dom Zdrowie

Kuchnia i łazienka seniora – jak zadbać o ergonomię?

Kuchnia i łazienka to dwa pomieszczenia, które muszą być wyjątkowo bezpieczne i komfortowe dla osoby starszej. Jeśli masz pod opieką senior, zrób wszystko, aby czuł się swobodnie w swoim domu i aby wykonywał jak najwięcej czynności samodzielnie.

Co zamontować w kuchni u osoby niepełnosprawnej?

Kuchnia to miejsce, w którym przygotowuje się posiłki i czasami też spożywa się posiłki. Osoba starsza powinna mieć zapewniony jak najlepszy dostęp do szafek, blatu roboczego i gniazdek elektrycznych. Przedmioty I mebel umieszczone na odpowiedniej wysokości będą łatwo dostępne, co na pewno wpłynie znacząco na szybsze i bezpieczniejsze poruszanie się po wnętrzu kuchni. Oczywiście nie może też zabraknąć przestrzeni do manewrowania wózkiem, jeśli osoba niepełnosprawna poruszać się za jego pomocą. W okolicy drzwi i szafek muszą znaleźć się uchwyty i poręcze, które będą stanowiły solidny punkt podparcia podczas przemieszczania się po pomieszczeniu.

Ławeczka do wanny i krzesełko pod prysznic – Jak przygotować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Łazienka podobnie jak i kuchnia to miejsce, które musi być idealnie dostosowane do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej ruchowo. Na pewno nie może zabraknąć armatury łazienkowej dopasowanej do wzrostu konkretnej osoby. Na sedesie powinna znaleźć się nakładka toaletowa, która ułatwi korzystanie z WC, a nieopodal w zabiegu ręki podajnik na papier toaletowy. Przy sedesie, umywalce i obok drzwi nie może zbraknąć uchwytów i poręczy, które pomogą w poruszaniu się po łazience.

Ławeczka do wanny to niezwykle istotne urządzenie dla osoby niepełnosprawnej, który sprawi, że kąpiel stanie się przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Dzięki niej osoba z dysfunkcją ruchu bez problemu podejmie codzienne czynności higieniczne. Ławeczka do wanny jest stabilna i łatwo sie ją montuje. Po demontażu nie zajmuje wiele miejsca. Zamiennie można też założyć krzesełko lub nakładkę, które również są niezwykle pomocne podczas kąpieli. Dla jednych lepszym wyborem będzie ławeczka do wanny, a dla innych krzesełko, dlatego należy dopasować produkt do preferencji i potrzeb seniora.