STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Różności

Darmowe porady prawne – dla kogo i w jakiej sytuacji?

Kwestie prawne dla wielu wydają się bardzo skomplikowane i niezrozumiałe. Często bywa tak, że rezygnujemy z walki w sądzie wyłącznie z obawy, że nie poradzimy sobie samodzielnie, a profesjonalna pomoc prawna jest dla nas zbyt dużym wydatkiem. Czy można uzyskać wsparcie prawne za darmo?

Kto może uzyskać darmową pomoc prawną?

Podstawowe informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej reguluje Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Ustawa nie wymienia konkretnie osób, które mogą ubiegać się o darmowe konsultacje prawne. Może zatem być to każda osoba, której nie stać na to, aby samodzielnie sfinansować koszty pomocy prawnej. Bierze się więc pod uwagę każdorazowo indywidualną sytuację materialną danej jednostki. Może być to jednak tylko osoba fizyczna, a zatem osoby prawne (takie jak na przykład spółki prawa handlowego) nie mogą skorzystać z darmowych konsultacji. Możliwe jest uzyskanie bezpłatnej pomocy prawnej także przez osobę fizyczną, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ale w ciągu ostatniego roku nie zatrudniała innych osób.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać darmowe konsultacje prawne?

Aby móc skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, należy przede wszystkim przygotować odpowiednie oświadczenie, w którym zadeklarujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Przed jej uzyskaniem należy przedłożyć właśnie takie oświadczenie. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, to dodatkowo powinniśmy przygotować kolejne pismo, w którym zadeklarujemy, że nie zatrudnialiśmy innych osób w ciągu minionego roku. Takie dokumenty składa się osobie, która ma udzielić nam bezpłatnej konsultacji prawnej. W wielu miastach organizowane są specjalne punkty, w których można uzyskać darmowe konsultacje prawne Łódź, Warszawa czy Kraków to duże miasta, w których z pewnością bez problemu znajdziemy wiele takich miejsc. Aby odszukać takie punkty w mniejszych miejscowościach, warto pozyskać informacje na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w starostwie powiatowym.

Na czym polegają darmowe porady prawne?

Bezpłatna pomoc prawna obejmuje pewne konkretne czynności, które ustawodawca wymienił w Ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej. Osoba udzielająca darmowego poradnictwa prawnego powinna w ramach swojej działalności poinformować uprawnionego o tym, jaki jest obowiązujący na dany moment stan prawny, a także o tym, jakie prawa mu przysługują w sytuacji, w której się znalazł. Jeśli ciążą na tej osobie jakiekolwiek obowiązki prawne, to również powinna ona w ramach bezpłatnej pomocy prawnej uzyskać taką informację (chodzi tu także o obowiązki, które są związane z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym). Udzielający bezpłatnej pomocy prawnej powinien wskazać sposób rozwiązania danego problemu, a także, jeśli zaistnieje taka potrzeba, sporządzić projekt odpowiedniego pisma (nie będzie to jednak dotyczyć pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym). Oznacza to, że osoba, która sporządza taki projekt, nie ma obowiązku podpisania się pod takim pismem czy nadania go. Te czynności będą leżały już po stronie osoby, która pobiera bezpłatną poradę prawną. Prawnik jedynie pomoże w przygotowaniu konkretnego pisma. Darmowa pomoc prawna obejmuje również nieodpłatną mediację, w ramach której prawnik poinformuje o możliwościach polubownego rozwiązania sporu, przygotuje projekt umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji, a także przeprowadzi taką mediację.