STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Różności

Zanim przekroczysz próg kancelarii adwokackiej… Dlaczego warto zrobić mały research

Zazwyczaj gdy pojawia się konieczność skorzystania z porady prawnika, nie bardzo wiemy, jak wybrać odpowiednią kancelarię. Nie wszyscy prawnicy z dobrym skutkiem poprowadzą każdą sprawę. Najczęściej jest to kwestia specjalizacji w konkretnych przypadkach, a właściwie jednym z wielu zbiorów przepisów prawa.

Oficjalne informacje na stronach internetowych mają charakter reklamowy i najczęściej dowiadujemy się z nich, że adwokaci, których właśnie szukamy, są ekspertami we wszystkich rodzajach spraw. Tymczasem prawo dzieli się na bardzo odmienne od siebie obszary. Jeśli w grę wchodzi przestępstwo, w użyciu będzie Kodeks karny. Gdy zostaniemy pozwani z kodeksu cywilnego, może chodzić o zupełnie coś innego, czyli wykroczenie. Sprawy związane z rozwodami i alimentami reguluje prawo rodzinne. Kiedy zdarzy się, że w sądzie powinniśmy dochodzić swoich roszczeń przeciw pracodawcy, zastosowanie będzie mieć Kodeks pracy.

Nie zawsze będzie nam potrzebny prawnik na wokandzie. Sprawdź też inne rodzaje usług w danej kancelarii

Nie zawsze wizyta u adwokata wiąże się z koniecznością reprezentowania klienta przed sądem. Wiele spraw kończy się ugodami, a czynności, które wykonuje prawnik, ograniczają się do sporządzania pism, wezwań czy not prawnych. Z usług prawnika skorzystamy również, gdy chcemy sporządzić precyzyjną umowę dotyczącą usług lub transakcji handlowej (tak na marginesie, wówczas powinniśmy skorzystać z fachowców od prawa gospodarczego). Nasza wizyta w biurze adwokackim może mieć więc wiele powodów i w różnych umiejętności także może wymagać od jego pracowników.

Warto wybierać rozważnie. Sprawdź osiągnięcia swoich przyszłych reprezentantów

Jeśli potrzebna ci jest kancelaria prawna – Kraków Łódź czy Warszawa, niezależnie od miejscowości – zawsze należy przed przekroczeniem jej progu sprawdzić w możliwie jak największej ilości źródeł, czy wśród zakończonych sukcesem misji reprezentujących ją adwokatów znajdują się także sprawy podobne do twojej. Jeśli nie uda nam się skontaktować z osobami, które korzystały wcześniej z propozycji konkretnego prawnika, pozostaje nam rozważne poszukiwanie odpowiedzi na stronach z opiniami w Internecie.