STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

drogeria internetowa
Dom

Jak dbać o panele winylowe?

Panele winylowe są bardzo atrakcyjne, nadają wnętrzu charakteru, a oprócz tego ich czyszczenie nie powinno przysparzać wielu problemów. Czy produkty, jakie oferuje drogeria internetowa sprawdzą się do tego zadania, a może lepiej jest skorzystać z domowych sposobów?

Kilka podstawowych informacji na temat paneli winylowych

Panele winylowe pojawiły się na rynku niedawno, jednak już na dzień dzisiejszy cieszą się ogromną popularnością. Używa się ich w salonach, kuchni oraz łazience. Ułatwiają zachowanie czystości, a do tego warto wspomnieć o sporej wytrzymałości. Są to również modele wodoodporne, dzięki czemu służą przez długie lata, pod warunkiem, że są czyszczone we właściwy sposób. Do wykonania podłogi winylowej używa się polichlorku winylu, czyli bardzo wytrzymałego materiału, któremu nie szkodzą nawet rozpuszczalniki. Kolejna zaleta związana z ich wykorzystywaniem wiąże się z antypoślizgową powierzchnią, co przydaje się przede wszystkim w domach zamieszkałych przez małe dzieci. Są odporne na wilgoć, a środki do pielęgnacji takich podłóg oferuje każda drogeria internetowa. Na podłodze znajduje się warstwa ochronna, która spełnia wiele funkcji, między innymi ułatwia zachowanie czystości. Podłoga wykonana z winylu jest ciepła i przyjemna w dotyku, dlatego nie wymaga noszenia skarpet oraz materiałowych pantofli.

W jaki sposób czyści się płytki winylowe?

Panele winylowe oprócz atrakcyjnego wyglądu, są bardzo łatwe w pielęgnacji. Usunięcie zabrudzeń oraz używanie odpowiednich środków przeznaczonych do czyszczenia sprawdzi się znakomicie. Drogeria internetowa oferuje wszystkie potrzebne sprzęty i środki do mycia. Aby panele służyły przez długie lata, nie należy przesuwać po nich mebli, chodzić w butach (szczególnie na wysokich obcasach), gdyż wpływa to negatywnie na wygląd powierzchni. Jeśli zasady te nie zostaną przestrzegane na podłodze można zauważyć rysy. Regularne odkurzanie i mycie podłogi również powinno zmniejszyć ryzyko pojawienia się nawet najdrobniejszych uszkodzeń. Szczotki urządzenia czyszczącego powinny być dopasowane do nawierzchni twardych, dzięki czemu brud i drobne kamienie zbierane są szybko i zmniejsza się ryzyko zniszczenia.

Kiedy sprzątanie na sucho zostanie zakończone, należy rozpocząć mycie na mokro. Używa się do tego wilgotnej ścierki, albo mopa. Woda wykorzystywana do mycia powinna być wzbogacona o domowe środki czystości, albo produkty, jakie oferuje drogeria internetowa. Bardzo ważne, żeby stosowane środki były łagodne i dopasowane do konkretnych typów podłóg. Wśród domowych sposobów największą popularnością cieszy się ocet jabłkowy, który odpowiada za usuwanie kurzu, osadu oraz zabrudzeń znajdujących się na podłodze. Do pielęgnacji paneli winylowych warto zastosować nieco olejku jojoba, albo oliwki używanej do smarowania skóry niemowląt. Te sposoby sprawiają, że podłoga będzie prezentować się bardzo atrakcyjnie i zachęcająco (nie można przesadzać z ilością, gdyż powoduje to plamy i nieestetyczne zabrudzenia).

Sprzątanie na mokro będzie przebiegało zdecydowanie sprawniej przy pomocy mopa parowego. Para wydobywana jest z urządzenia ze znaczną siłą, dzięki czemu usuwane są nie tylko zanieczyszczenia, ale dodatkowo odbywa się dezynfekcja. W takim przypadku nie wymaga się dłużej stosowania detergentów bądź środków czyszczących domowej roboty. Kiedy mop jest właściwie dobrany, czyszczenie staje się czystą przyjemnością, a do tego minimalizuje ryzyko wystąpienia rys i uszkodzeń. Wystarczy zastosować odpowiednią nakładkę wykonaną z mikrofibry.