adwokat rozwód łódź

Ile może trwać sprawa rozwodowa?

Bardzo często rozwód kojarzy się z godzinami spędzonymi na sali sądowej i sprawami ciągnącymi się miesiącami. Mnogość przepisów i luk prawnych sprawia, że warto mieć swojego reprezentanta przed sądem. Najłatwiej prawnika znaleźć w internecie, wpisując w wyszukiwarkę frazę adwokat rozwód Łódź czy Warszawa.

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie jest zazwyczaj zdecydowanie krótszy niż rozwód, w którym udowadniana jest wina jednego z małżonków. Większość spraw rozwodowych, w których nie orzeka się o winie kończy się nawet na pierwszej rozprawie. Dzieje się tak w większości przypadków, w których małżeństwo nie posiada wspólnych dzieci. Wówczas wystarczy, aby małżonkowie ustalili między sobą podział majątku. Jeśli jednak sprawa rozwodowa ma przebiec sprawnie, w przypadku małżonków, którzy posiadają dzieci muszą oni wcześniej ustalić między sobą kwotę alimentów oraz dokładane zasady tego, jak będą wyglądały kontakty rodziców z dzieckiem i władza rodzicielska. Szacuje się, że od momentu złożenia pozwu rozwodowego, do momentu formalnego uzyskania rozwodu mija około 5 miesięcy. Jest to oczywiście zależne także od możliwości Sądu Okręgowego.

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie to zdecydowanie dłuższy proces, który potrafi trwać nawet kilka lat. Wynika to przede wszystkim z faktu, że sąd zobowiązany jest do przeprowadzenia postępowania dowodowego. Jest to proces długi i niezwykle skomplikowany. Zdarza się, że któreś z małżonków w celu zgromadzenia dowodów korzystało z prywatnej agencji detektywistycznej. Wówczas sąd musi dokonać analizy zgormadzonych materiałów, co niejednokrotnie nie jest możliwe podczas jednej rozprawy, zwłaszcza gdy wymaga dodatkowego kontaktu z instytucjami zewnętrznymi, jak operatorzy sieci komórkowych czy banki. Dodatkowo obie strony najczęściej powołują kilku świadków. Wnikliwe przesłuchanie każdego z nich trwa około 30 minut, jednak zdarzają się świadkowie, którzy mają zdecydowanie większą wiedzę na temat relacji, jaka występuje między stronami postępowania. Sprawia to, że niektórzy świadkowie zeznają nawet przez 2 godziny. Jeśli któryś ze świadków nie może stawić się danego dnia, zostanie wyznaczony kolejny termin rozprawy, na której musi się stawić. W praktyce powoduje to kolejne 3 miesiące zwłoki. Proces rozwodu z orzekaniem o winie może zostać przyspieszony dzięki umiejętnemu dobieraniu dowodów i świadków, dlatego warto w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalisty.