STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Zdrowie

Dieta wątrobowa

Pomimo tak poważnych funkcji w organizmie wątroba często jest zaniedbywanym narządem. Szczególnie szkodliwe jest nadużywanie alkoholu oraz obfitująca w tłuszcze dieta. Przeciążona wątroba przestaje być efektywna w oczyszczaniu organizmu z toksyn, spowalnia proces trawienia pokarmu i może prowadzić do marskości (nieodwracalne zwyrodnienie wątroby). Chora wątroba może reagować bólem, nudnościami, wzdęciami i zaparciami. Nie należy się jednak zniechęcać, gdyż zmiany chorobowe w wątrobie w znacznym stopniu są odwracalne i stosunkowo łatwe to przeprowadzenia.

Nie wymaga leków, ani zabiegów a właściwa dieta jest wszystkim czego naszej wątrobie potrzeba żeby wrócić do normalności. Należy dodać, że dieta która powinno się stosować przy problemach wątrobowych, nie jest niczym nadzwyczajnym, a po prostu zbiorem wskazówek którymi powinien kierować się każdy kto chce się zdrowo odżywiać.

Jak dbać o wątrobę dzięki diecie?

Przede wszystkim alkohol: zapomnij o suto zakrapianych alkoholem imprezach, a nawet codzienny kieliszek wina do obiadu, czy drink wieczorem może być wysoce szkodliwy i prowadzić do dalszego uszkadzania wątroby.

Po drugie tłuszcze: wszelkiego rodzaju tłuste potrawy bardzo obciążają naszą wątrobę. Zalecane jest zrezygnowanie z masła, smalcu oraz tłustych mięs oraz potraw smażonych. Duże ilości tłuszczu wymagają od naszej wątroby wzmożonej pracy, co jest wysoce nie wskazane przy problemach z jej funkcjonowaniem.

Po trzecie: regularność posiłków – zamiast 3 porządnych posiłków dziennie, jedz 5 ale mniejszych, dzięki temu obciążenie wątroby będzie bardziej rozłożone w czasie a tym samym jej funkcjonowanie będzie znacznie ułatwione. Ważne jest także dokładne przeżuwanie pokarmów, gdyż duże kęsy potraw znacznie utrudniają trawienie pokarmów.

Po czwarte: unikaj żywności wysoko przetworzonej . Wszelkiego rodzaju produkty z paczki, produkty z dużą ilością wspomagaczy smaku, konserwantów są wrogiem naszej wątroby.

Po piąte: białko – spożywanie każdego dnia odpowiedniej ilości białka stymuluje odbudowę wątroby. Szczególnie zalecane jest spożywanie chudego mięsa, ryb oraz nabiału.

Po szóste: zadbaj o świeżość potraw. Zbyt długie przechowywanie żywności zwiększa szanse na to że do organizmu dostarczone będą toksyny odpowiedzialne za psucie się żywności.

Produkty zalecane: Nisko tłuszczowe mleko, kefir, płatki owsiane, chleb pszenny, grzanki, suchary, miód pszczeli, galarekta, marmolada, wszystkie zioła, chude mięsa i wędliny, drób, ryby ( także chude), ziemniaki, młode marchewki, szparagi, kalafior, kwaszona kapusta, pomidory, ogórki bez skórki, jajko na miękko, omlet z piany.

Produkty NIEzalecane: Tłuste sery, nasiona słonecznika, orzechy , migdały, świeży chleb, ciasto francuskie, sernik, słodycze, niedojrzałe owoce, jabłka i gruszki ze skórka, ostre musztardy, pieprz , papryka, mocna kawa, napoje gazowane, alkohol, tłuste mięsa, panierowane potrawy, majonez, masło, smalec, frytki, placki ziemniaczane, surowa cebula, kapusta, jajka gotowane na twardo.

Wątroba – to niezwykle ważny organ w naszym organizmie. Jednym z głównych jej zadań jest przemiana węglowodanów w glukozę.Nadmiar węglowodanów może być przekształcony, przy udziale wątroby w tłuszcz. Wątroba jest także producentem niezwykle istotnej żółci która jest odpowiedzialna za trawienie tłuszczy. Poza tym wątroba jest takim naszym osobistym magazynem witamin i minerałów oraz krwi , która w przypadku wystąpienia krwawienia może być uwolniona do krwiobiegu. Poza tym w wątrobie następuje metabolizm leków oraz detoksykacja z wszelkich szkodliwych produktów przemiany materii, jak np amoniak.

Może się jednak zdarzyć że pomimo przestrzegania diety wątroba może źle funkcjonować. Zwłaszcza przy zbyt dużych jednorazowych ilościach pożywienia. W takich przypadkach zalecana jest lekkostrawna dieta. Napary ziołowe pomogą w trawieniu tłuszczy – zwłaszcza napar z dziurawca. Niezwykle pomocny także wyciąg z karczocha, który dzięki zawartej w nim Cyraninie, działa przeciwzapalnie, żółciopędnie oraz detoksykacyjnie. Stosuj zioła do każdej spożywanej potrawy. Zaleca się także wzbogacenie diety w Ostropest plamisty, którego właściwości wspomagające prace wątroby zostały ostatnio udowodnione naukowo.

Watro zadbać o wątrobę, nawet profilaktycznie.