Różności

Zmienne fazy rozrządu – co warto o nich wiedzieć?

Zmienne fazy rozrządu mają za zadanie poprawić dynamikę jazdy przy jednoczesnej oszczędności paliwa (w przeciwieństwie do turbodoładowania). Polegają one na tym, że zawory otwierają się i zamykają w zmiennym tempie, dostosowanym do obciążenia silnika. Przy wyższych prędkościach ten czas będzie dłuższy, przy niższych, krótszy.

Czy zmienny rozrząd ma jakieś wady?

Niestety, zmienne fazy rozrządu to nie tylko jazda szybciej i taniej. Tego typu układy cechują się skomplikowaną budową, a zatem ich naprawa bywa bardzo kosztowna (nawet do kilku tysięcy złotych). Niestety, nie każdy serwis podejmie się przeprowadzenia takiego zabiegu.

Wymiana zmiennego rozrządu zdarza się na szczęście relatywnie rzadko i raczej jest wynikiem nieprawidłowej eksploatacji samochodu niż wady fabrycznej samego układu. Jeżeli dbamy o podzespoły, najprawdopodobniej nie będziemy musieli się o niego martwić przez wiele lat.

O co warto dbać i kto najbardziej skorzysta na zmiennym rozrządzie?

Jeżeli nasz samochód jest wyposażony w zmienne fazy rozrządu, musimy pamiętać o higienicznym korzystaniu z jednostki napędowej. Oznacza to przede wszystkim dbałość o prawidłowy poziom oleju w silniku. Jakiekolwiek nadmierne ubytki szybko przełożą się na szybsze zużycie, a w dalszej perspektywie czasu uszkodzenie wariatora, który jest kluczowym elementem układu zmiennych faz rozrządu. Po drugie, jeżeli napęd jest oparty o pasek rozrządu, koniecznie sprawdzajmy regularnie jego stan i wymieniajmy go w razie potrzeby.

Jeżeli przemieszczamy się głównie po mieście, raczej nie odczujemy oszałamiającej różnicy. Aby móc cieszyć się ze zwiększonej dynamiki jazdy oraz obniżonego zużycia paliwa najlepiej jest pokonywać długie trasy.

Używane samochody z gwarancją a naprawa rozrządu

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu używanego, warto rozważyć zakup gwarancji. Od kilku lat na rynku motoryzacyjnym funkcjonują firmy, które specjalizują się w sprzedaży gwarancji dla posiadaczy samochodów używanych. choć początkowo oferta ta była dostępna jedynie dla przedsiębiorców, obecnie mogą z niej skorzystać także konsumenci. Jak to działa?

Gwarant, po szczegółowej analizie naszego samochodu – nie tylko jego stanu technicznego, ale także historii wypadkowej i książki serwisowej, przebiegu oraz rocznika oferuje ochronę, która obejmuje wybrane przez nas części i podzespoły na podanych warunkach (np. naprawy tylko w ASO producenta) . Awaria rozrządu nie musi od razu oznaczać bardzo wysokich wydatków. Nie jest wykluczone, że dokonamy jej w ramach zakupionej gwarancji.