Czas wolny

Wróżka prawdę powie

Przepowiadanie przyszłości z wyglądu herbacianych fusów, czytanie z wnętrza dłoni, do tego magiczne karty plus szklana kula. Wróże zapewniają nam całe multum sposobów, na podstawie których potrafią przewidzieć dosłownie wszystko lub znaleźć rozwiązanie dla większości naszych problemów. Ale czy możemy być pewni, że te praktyki są czymś, z czego warto czerpać? Jaka jest przyczyna tego, że niektórzy z nas korzystają z podobnych usług, zaś pozostali wyraźnie tego unikają?

Współcześnie mamy możliwość przejść się osobiście do dowolnego wróżbity czy skorzystać z wysoce korzystnej alternatywy, jaką stanowią internetowe przepowiednie. Bądź co bądź, zawsze liczymy na to samo – pragniemy dowiedzieć się, co czeka nas za kilka lat. Pytamy o powodzenie w miłości, karierę, zdrowie, przyszłe szczęście. Przeważnie zakładamy, iż karty nas nie okłamią. Jak się to skończy, niezwykle trudno stwierdzić.

Wróżby przyciągały ludzi od zamierzchłych czasów. Nawet osoby, które raczej nie wierzą w przepowiednie, chwilami nabierają ochoty, by dowiedzieć się czegoś na temat swojej przyszłości. Pojawia się niestety mnóstwo niepewności, na jakiej podstawie to wszystko funkcjonuje i czy istotnie ma sens. Z drugiej strony, czy pragniemy mieć na uwadze, w którym momencie umrzemy, nabawimy się choroby, czy też kto tak naprawdę jest nam pisany? Podobna wiedza prawdopodobnie będzie dla nas uporczywa, gdyż możemy próbować za wszelką cenę oddziaływać na swoją przyszłość. Zaś jak wiele razy się już przekonaliśmy, przeznaczenie niełatwo oszukać.

Najlepsze rozwiązanie może stanowić połączenie sceptycznego podejścia i odrobiny ciekawości. Uzmysłowienie sobie charakteru, jakim cechują się próby odgadnięcia przyszłości, pozbawiając się ślepej wiary w to, do czego stara się przekonać nas przypadkowy człowiek. Może istnieją też tacy, którzy w przeciwieństwie do przeciętnych ludzi potrafią spojrzeć w przyszłość. Więcej jest jednak pozostałych, działających wyłącznie znajomością naszych pragnień, zagrywkami psychologicznymi i serią sztuczek. Może tak wróżba z kart klasycznych na początek,  dla zabawy? Trudno mieć coś przeciwko temu! Na co dzień jednak warto twardo stąpać po ziemi.