Różności

Niesłusznie przyznany mandat

Otrzymanie mandatu jest sprawą normalną, która może przytrafić się każdej osobie. W sytuacji, gdy osoba, która otrzymała mandat jest świadoma swojej winy, musi ona odpokutować i zapłacić za swój drobny występek. Jednak zdarzają się sytuację, gdy taki mandat został niesłusznie przyznany. Co robić w takiej sytuacji? Gdzie udać się po pomoc? Czy pomoże radca prawny Łódź jest miastem o dużej ilości wniosków o uchylenie mandatu

 

Co robić w takiej sytuacji?

W przypadku niesłusznego otrzymania mandatu należy napisać wniosek o uchylenie mandatu drogowego i następnie złożyć go do sądu rejonowego, który jest odpowiedni dla terenu, w którym dany mandat został wystawiony. W związku z powyższym są dwie następujące możliwości:

  • wysłanie go pocztą na adres sądu – najlepiej listem poleconym,
  • zaniesienie wniosku do biura podawczego sądu.

Następnie należy czekać na odpowiedź sądu (listowną), w której określona zostanie data posiedzenia. Ostatnim etapem jest obecność na posiedzeniu sądowym bądź czekanie na decyzję sądu. Warto wiedzieć, iż przeprowadzenie takiego postępowania w sądzie jest bezpłatne.

 

Wniosek powinien zostać złożony w terminie:

  • do 7 dni od przyjęcia mandatu – w przypadku, gdy jesteś osobą, która otrzymała mandat,
  • po 7 dniu od otrzymania mandatu, w sytuacji, gdy jesteś przedstawicielem służby, która wydała mandat.

Nie jest ściśle określony czas rozpatrzenia wniosku o uchylenie mandatu drogowego. Sądy robią wszystko co w ich mocy by był on jak najkrótszy. Informacja o terminu posiedzenia zostanie przesłana listownie, a na jego zakończeniu sędzia wyda postanowienie o uchyleniu mandatu lub odmowie jego uchylenia. Od takiej decyzji sądu nie można się odwoływać.

 

Przygotowując wniosek o uchylenie mandatu drogowego należy skorzystać z takich informacji jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • serię i numer mandatu,
  • miejsce zamieszkania,
  • opis okoliczności i całego zdarzenia, które określą, dlaczego mandat powinien zostać uchylony.

 

Gdzie udać się po pomoc?

W sytuacji otrzymania mandatu, który nie do końca zgadza się z naszą oceną zaistniałej sytuacji, należy przygotować wniosek o uchylenie mandatu drogowego. Taki wniosek, powinien posiadać mocne argumenty mówiące o tym iż taki mandat został przyznany niesłusznie. W takim celu warto skorzystać z pomocy kodeksu drogowego, bądź udać się do radcy prawnego specjalizującego się w tej dziedzinie. Druga opcja wydaje się być bardziej rozsądna, gdyż osoba wyspecjalizowana w tym kierunku ze spokojem i doświadczeniem podejdzie do problemu.