STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

zwrot podatku z Norwegii
Różności

Jak wygląda rynek pracy w Norwegii?

Dla wielu osób Norwegia jest miejscem wymarzonym do zamieszkania, z uwagi na swoje przepiękne i unikalne w skali świata krajobrazy, jak również bardzo dogodne warunki życia. Nie jest łatwo znaleźć pracę w Norwegii będąc obcokrajowcem, jednak kiedy uda się, wówczas można liczyć na zarobki znacznie wyższe, niż na odpowiednim stanowisku w kraju. Jak wygląda praca w Norwegii?

Zwrot podatku z Norwegii – co kusi osoby decydujące się na podjęcie pracy w tym kraju?

Większość Polaków, którzy wyjeżdżają do Norwegii za chlebem, podejmuje pracę związaną z rolnictwem lub przetwórstwem rybnym albo mięsnym. Można tam bowiem liczyć na bardzo wysokie zarobki, wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali miesiąca. Popularne jest również zatrudnianie Polaków na budowach i w firmach budowlanych. Jeśli otrzymają wysoką pensję i zwrot podatku z Norwegii, wówczas jest to bardzo opłacalna finansowo, choć ciężka fizycznie praca. Największą przeszkodą dla obcokrajowców w podejmowaniu zatrudnienia w Norwegii jest brak znajomości języka. Na szczęście, można rozpocząć naukę jeszcze we własnym kraju, a następnie kontynuować na miejscu. Większość pracodawców jest bardzo pozytywnie nastawiona do takiego rozwiązania i dofinansowuje różnego rodzaju kursy językowe. Zwrot podatku z Norwegii z pewnością nie jest jedynym powodem wyjazdu do tego kraju, ponieważ obcokrajowcy mogą liczyć na szereg korzyści, związanych też ze świadczeniami socjalnymi.

Jakie są najlepiej opłacane zawody w Norwegii?

Norweski rynek pracy nie różni się bardzo od innych rynków europejskich. Zawsze pożądani są różnego rodzaju specjaliści w swoich zawodach, którzy cechują się fachową i profesjonalną wiedzą. Młodzi ludzie chętnie zostają więc lekarzami, czy prawnikami, ale poszukują również dochodowego zajęcia w rolnictwie, budownictwie, czy innych usługach. Ciekawe jest to, że kraj cechuje się niskim stopniem bezrobocia, pomimo oferowanych dość wysokich świadczeń socjalnych i pomocowych. Osoby z zewnątrz, które podejmują zatrudnienie w Norwegii, bardzo często nawet nie muszą żyć oszczędnie, aby móc odłożyć nieco środków i następnie przekazywać je rodzinie, na przykład w Polsce. Wielu emigrantów zarobkowych ostatecznie decyduje się na ściągnięcie swojej rodziny na miejsce, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki życiowe. Pomimo tego, że Norwegia nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, Europejczycy nie mają problemów z otrzymaniem tam pracy.