STOP

Zatrzymaj sie i przeczytaj

Dom Różności Zdrowie

Jak wybrać wannę dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Wanna z drzwiczkami to rozwiązanie uniwersalne dla rodziny wielopokoleniowej, jak i dla osób niepełnosprawnych oraz starszych. Jej zakup nie jest ograniczeniem wyłącznie do brania w niej kąpieli. Wanna z drzwiczkami może również posiadać zintegrowane siedzisko oraz system hydromasażu, które sprawiają, że kąpiel w pozycji siedzącej dostarcza dodatkowych bodźców dla kończyn dolnych oraz wyjątkowego relaksu.

Wanna z drzwiczkami – czym się kierować podczas wyboru?

Sztandarowym i podstawowym elementem każdej wanny z drzwiami, który powinien spełniać szereg wymogów, aby zagwarantował szczelność oraz niezawodność w trakcie korzystania z kąpieli są drzwi do wanny. Zapewniają one ich długoletnią niezawodność działania oraz są przede wszystkim montowane na mechanizmy dociskowo-zamykające, oraz uszczelki.

Silikonowa uszczelka montowana jest na specjalnie oczyszczonej powierzchni drzwi, aby zapewniała ona jak najskuteczniejszą i najdokładniejszą styczność do korpusu drzwi. Podczas montażu takiej uszczelki należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest to proces pracochłonny i wymagający odpowiedniej precyzji oraz doświadczenia, ponieważ wpływa on w znacznym stopniu na szczelność wanny.

Otwieranie drzwi w kierunku wewnętrznym wanny pozwala na wykorzystanie mechanizmu docisku, który powstaje w związku z ciśnieniem wody znajdującej się wewnątrz. W ten sposób możliwość przypadkowego otwarcia drzwi maleje do zera. Całkowitą szczelność drzwi dopełnia mechanizm domykający, który zawiera specjalną konstrukcję oraz dodatkowe zabezpieczenie. Wszystkie wyżej wymienione elementy drzwi zapewniają ochronę przed jakimkolwiek przeciekaniem wanny.

Poprzez zaprojektowane wejście do wanny na wysokości 10-13 cm, korzystanie z niej stało się o wiele bardziej bezpieczne i wygodne. Tak niski próg wejścia nie zmusza żadnego użytkownika do wysokiego podnoszenia nóg, dzięki czemu może on samodzielnie i bez obaw korzystać z wanny. Każde przypadkowe upadki lub potknięcia związane z brakiem zachowania stabilności przy wchodzeniu do wanny zostają zmniejszone do niezbędnego minimum. Jest to bez wątpienia jedna z ważniejszych zalet, o której wspominają osoby mające ograniczenia ruchowe.

Przystosowanie wanny dla niepełnosprawnych

W przypadku gdy wanna z drzwiczkami nie jest możliwa do montażu w łazience (np. z powodu braku środków na taki zakup bądź obecna wanna jest dość nowym elementem wyposażenia łazienki), zaleca się przystosowanie obecnej wanny dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Autolift to praktyczny i solidny podnośnik kąpielowy, który gwarantuje lata niezawodnej pracy. Niestandardowe mocowania podłogowe oraz ścienne wykonane także na indywidualną prośbę sprawiają, iż pasują one do każdego projektu łazienki i rodzaju podłogi. Wciągnik można zamontować z boku wanny, na końcu oraz przy wannie narożnej. Ma on dłuższe ramię, którym z łatwością sięga, biorąc pod uwagę tendencję do większych standardowych rozmiarów wanien, co ułatwia pracę opiekunom oraz jest wygodniejsze dla użytkowników. Podnośnik wannowy ma możliwość rotacji o 360 stopni, blokując się w odstępach co 90 stopni. Oznacza to, iż użytkownicy mogą wygodnie usiąść na siedzeniu poza wanną, a kolejno obrócić się w celu dokładnego ustawienia – a wszystko to bez konieczności przesuwania nóg poza krawędź. Istnieje również możliwość wyboru rodzaju napędu spośród rozwiązań ręcznych i zasilanych na baterie, z których oba zostały zaprojektowane z myślą o komforcie użytkowników. Modułowa konstrukcja umożliwia zmianę jednostek napędowych nawet po instalacji, co pozwala na ponowne użycie. W zależności od upodobań użytkowników oraz zapotrzebowania siedziska podnośników można konfigurować z jednostkami transportowymi, jednocześnie tworząc zintegrowany system wspomagania kąpieli, który pozwala na transport z łóżka do wanny.